ՀԴՄ-ի սերտիֆիկացման պատմությունը Հայաստանում
Պետական մենաշնորհից, որն ինքն էր ներկրում, վաճառում, սերտիֆիկացնում և սպասարկում յուրաքանչյուր դրամարկղ՝ դեպի ազատ շուկա ութ հաստատված արտադրողով։ Հայաստանում ՀԴՄ կարգավորող մարմնի ստեղծման, լուծարման և այսօրվա վիճակի ողջ պատմությունը՝ մարդկային լեզվով։
Եթե երբևէ մտածել եք, թե ինչու Հայաստանում հաստատված ՀԴՄ մոդելների ցանկը այսքան կարճ է — 2025 թվականի դրությամբ ընդամենը ութ ընկերություն, — պատասխանը այս շուկան կարգավորելու պատմության մեջ է։ Ինը տարի գործում էր մի պետական մարմին, որն անում էր գրեթե ամեն ինչ։ Հետո՝ 2019 թվականի մարտին, կառավարությունն ազատականացրեց շուկան։ Իսկ 2021-ի վերջին հենց այդ մարմինը լուծարվեց, և զգալի պարտքեր ներվեցին։ Այս պատմությունը հանրային աղբյուրներում մաքուր ձևակերպված չենք գտնում, ուստի ահա այն։
Այս էջը մեկ ուղու խորը վերլուծությունն է։ Բոլոր զուգահեռ ուղիների ամբողջական քարտեզը (վիրտուալ ՀԴՄ, անկանխիկ, մակնշում) գտնվում է Ֆիսկալիզացիան Հայաստանում՝ ժամանակագրություն էջում։
Կարճ պատմություն
• 2012: Կառավարությունը ստեղծում է պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն (ՊՈԱԿ), որի խնդիրն է երկրով մեկ ներդնել ՀԴՄ-ները և սպասարկել արդեն գործածությունում եղողները։
• 2017: Հարկ վճարողները, ովքեր չեն կարող միանգամից վճարել ՀԴՄ-ի արժեքը, ՊՈԱԿ-ի միջոցով հնարավորություն են ստանում գնել այն 2 տարվա մարման ժամկետով՝ յուրաքանչյուր կետանցված օրվա համար 1% տույժով։
• 2019 թվականի մարտ: Կառավարությունը բացում է շուկան։ Հիմա ցանկացած տնտեսվարող կարող է ներկրել, ՀԴՄ-ի ծրագրային ապահովում մշակել, վաճառել ու սպասարկել ՀԴՄ-ներ — ոչ միայն ՊՈԱԿ-ը։
• 2019 թվականի օգոստոս: Որոշ սպասարկող կազմակերպություններ դադարում են ՊՈԱԿ-ին վճարել ամսական միջնորդավճարը։ Պարտքերն սկսում են կուտակվել։
• 2020 թվականի դեկտեմբեր: Տեխնիկական պահանջների ընթացիկ որոշումը (N 1976-Ն) փոխարինում է նախորդ սերնդին։
• 2021 թվականի դեկտեմբերի 30: Կառավարությունը լուծարում է ՊՈԱԿ-ը (N 2205-Ա որոշում)՝ ներելով երկու պարտք. 47,366,037 դրամ չվճարված միջնորդավճար (2020 թվականի ապրիլի դրությամբ) և 145,290,600 դրամ ապառիկ դրամարկղերի կուտակված տույժ (2021 թվականի հոկտեմբերի 12-ի դրությամբ)։ Գործառույթներն անցնում են ուղղակիորեն Պետական եկամուտների կոմիտեին։
• Այսօր: ՊԵԿ-ն տրամադրում է համապատասխանության եզրակացությունները և վարում հաստատված մոդելների ցանկը։ Մոդելի դիմումի ընդունման ընթացակարգը հրապարակային է և սահմանված է ՊԵԿ նախագահի 2022 թվականի օգոստոսի 4-ի N 812-Լ հրամանով (փոխարինել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 23-ի N 696-Լ-ին)։ Սպասարկող կազմակերպությունների մասով համարժեք հանրային հրաման մենք չենք գտել. այն մնում է բացակա օղակը։
2012–2019: ՊՈԱԿ-ի դարաշրջան
2012 թվականի նոյեմբերի 8-ին կառավարությունն ընդունել է Կառավարության N 1419-Ն որոշումը, որով ստեղծվել է «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը։
ՊՈԱԿ-ը ստեղծվել էր Պետական եկամուտների կոմիտեին առընթեր, սակայն որպես առանձին իրավաբանական անձ։ Նրա մանդատը միտումնավոր լայն էր։ Որոշումը ասում է, որ գրասենյակը (ա) կազմակերպելու է ՀԴՄ-ների ներդրումը Հայաստանում, և (բ) իրականացնելու է դրանց տեխնիկական սպասարկումը։ Իրականում ավելի շատ գործ էր անում։ Տրամադրում էր համապատասխանության եզրակացությունները, որոնք նոր մոդելը հասցնում էին հաստատված ցանկ։ Պայմանագրեր էր կնքում սպասարկող կազմակերպությունների հետ, որոնք իրականում սպասարկում էին ՀԴՄ-ները, և գանձում 8% միջնորդավճար յուրաքանչյուր ամսական սպասարկման վարձից։ Եվ — սա այն մասն է, որի մասին շատերը չգիտեն — ինքն էր ներկրում ու վաճառում ՀԴՄ-ներ, ներառյալ 2 տարի մարման ժամկետով փոքր հարկ վճարողների համար։
Այսինքն պետական մարմինը միաժամանակ էր՝ կարգավորող, սերտիֆիկացնող, սպասարկման համակարգող, ներկրող, մանրածախ վաճառող և վարկատու։ Սա ինքնին պարտադիր վատ չէ, սակայն ակնհայտ կոնֆլիկտ է ստեղծում կարգավորողի գլխարկի և շուկայի մասնակցի գլխարկի միջև։
Որոշումը սահմանել էր ամսական սպասարկման առավելագույն գները, որոնք ՊՈԱԿ-ը կարող էր գանձել՝
• 3,600 դրամ յուրաքանչյուր ՀԴՄ-ի համար, եթե հարկ վճարողի նախորդ տարվա իրացման հասույթը 500 մլն դրամ կամ ավելի էր (ներառյալ ԱԱՀ-ն)։
• 3,000 դրամ՝ 115-500 մլն դրամ իրացման հասույթի դեպքում։
• 1,200 դրամ՝ բոլոր մյուսների համար (բացի գյուղերից)։
• 900 դրամ՝ ոչ սահմանամերձ գյուղերում տեղադրված ՀԴՄ-ների համար։
• Անվճար՝ սահմանամերձ գյուղերում տեղադրված ՀԴՄ-ների համար։
Սահմանամերձ գյուղերի անվճար սպասարկման մասին տողն արժե ուշադրության։ Երկար որոշման մեջ սա մի փոքր դետալ է, սակայն ցույց է տալիս, թե ինչ էր փորձում անել համակարգը — ոչ թե զուտ կարգավորում էր, այլ նաև գյուղական տնտեսության քաղաքականություն, ներդրված նույն մարմնում։
Ինչպես հարկ վճարողը իրականում ստանում էր ՀԴՄ-ն
ՊՈԱԿ-ի ստեղծումից հետո նոր ռեժիմը կոդավորվեց երկու զուգահեռ ակտերով։ Տեխնիկական պահանջներն ու սահմանումները եկան կառավարության 2013 թվականի օգոստոսի 1-ի N 846-Ν որոշումիցarchive — հենց այնտեղ ֆիսկալային հիշողություն, ֆիսկալային տվյալներ և ֆիսկալավորում հասկացությունները ստացան իրավաբանական սահմանումներ։ Օպերացիոն կանոնակարգը երեք ամիս հետո հայտնվեց՝ ՊԵԿ նախագահի 2013 թվականի նոյեմբերի 15-ի N 505-Ա հրամանarchive, մասնավորապես՝ նրա հավելված 4-ը. «ՀԴՄ-ների հաշվառման, դրոշմապիտակման և հաշվառումից հանելու ծառայությունների միասնական ստանդարտ»։
Ստանդարտը նկարագրում էր ծայրից ծայր հոսք, որը կհիշի ամեն մեկը, ով ապրել է ՊՈԱԿ-ի դարաշրջանում։ Նոր սարքի համար.
1. Վճարել ՊՈԱԿ-ի հաշվարկային հաշվին՝ պահանջվող ՀԴՄ-ների դիմաց։
2. Լրացնել #100 դիմումի ձևը ՊԵԿ-ի էլեկտրոնային հաշվետվությունների համակարգում (file-online.taxservice.am
3. ՊՈԱԿ-ը և ՊԵԿ-ը համատեղ դիտարկում էին ճիշտ լրացված դիմումները մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում։
4. ՊՈԱԿ-ը կարգաբերում էր ՀԴՄ-ն (պարամետրերը մուտքագրում էր ՊԵԿ-ի ՀԴՄ ենթահամակարգ, սարքին տալիս էր «ընթացիկ» կարգավիճակ) և առաքում էր այն։
5. Ակտիվացումից առաջ հարկ վճարողը պայմանագիր էր կնքում մասնավոր սպասարկման կենտրոնի հետ (առանձին ՊՈԱԿ-ից), որը ապահովում էր ցանցային ուղին, որով յուրաքանչյուր կտրոնն ուղարկվում էր ՊԵԿ։
6. Ակտիվացումը կատարվում էր հաշվետվությունների համակարգով և ուղղակիորեն սարքի վրա։
#101 ձևը նախատեսված էր այն ՀԴՄ-ների համար, որոնք ձեռք էին բերվել երրորդ անձանցից կամ վարձակալվել էին — դրանք չէին անցնում ՊՈԱԿ-ի ձեռքբերման ուղին, բայց դեռ պետք էր գրանցել։ Առանձին գրանցումից հանելու ձև էր նախատեսված, որը ապաֆիսկալիզացնում էր սարքը և վերադարձնում հարկ վճարողին՝ բիզնեսը փակվելու կամ տեղափոխվելու դեպքում։
Ստանդարտը հստակ նախատեսում էր ՀԴՄ-ի ժամանակավոր տրամադրում հիմնական սարքի վերանորոգման ժամանակ — ուրեմն ՊՈԱԿ-ը պահում էր պահեստային ֆոնդ, ոչ միայն վաճառքի ուղի։
Եվ վերջին դետալը կարևոր է. նույնիսկ ՊՈԱԿ-ի մենաշնորհի դարաշրջանում սպասարկման շերտն արդեն մասնավոր շուկա էր։ ՊՈԱԿ-ը ձեռքբերման միակ ուղին էր, բայց ամեն մի կասսան սպասարկում էր մասնավոր ՍՊԸ, որի հետ հարկ վճարողը պայմանագիր էր կնքում անմիջապես։ Երբ 2019 թվականի մարտին եկավ ազատականացումը, բացվեց ձեռքբերման ուղին. սպասարկումը մասնավոր էր միշտ, իսկ դրա կոմերցիոն հարաբերությունը ՊՈԱԿ-ի հետ 8% միջնորդավճար էր, ոչ թե բացառիկություն։
Այդ սպասարկման լանդշաֆտի վերջին հրապարակային նկարը ՊՈԱԿ-ի լուծարումից առաջ՝ ՊԵԿ-ի կողմից ՀԴՄ սպասարկող կազմակերպությունների ցանկը 2021 թվականի օգոստոս ամսինarchive։ Իննը ՍՊԸ էր գործում, գրեթե բոլորը՝ Երևանում — Touch Master, datatech.am-ի կազմակերպությունը, MaxiServe, DocTechnik, InnTech, iPOS, Terminal Service — և մեկ գյումրեցի (Torpice)։ Իննից երկուսը կրում էին լրացուցիչ լիցենզիա «PASS Terminal Licensors» կազմակերպությունից, որը երևի վճարային-տերմինալով ինտեգրված սարքերի համար առանձին լիազորման ուղի էր — դետալ, որը կորպուսը դեռ ամբողջությամբ չի պարզաբանել։
2019 թվականի մարտ: Շուկան բացվում է
2019 թվականի մարտի 29-ին կառավարությունը նույն օրն ընդունել է երեք որոշում, որոնցից յուրաքանչյուրը արդեն գործող մեկ որոշման փոփոխությունների փաթեթ էր՝
• N 310-Ն-ը փոխում է 2017 թվականի N 1318-Ն տեխնիկական պահանջների որոշումը (ներկայիս N 1976-Ն-ի նախորդը)։
• N 331-Ն-ը փոխում է ՊՈԱԿ-ի ստեղծման 2012 թվականի N 1419-Ն որոշումը։
• N 332-Ն-ը փոխում է մարման ժամկետով վաճառքի 2017 թվականի N 861-Ն որոշումը։
Առանձին «շուկայի ազատականացման մասին» օրենք չի եղել. կառավարությունը պարզապես միաժամանակ վերաշարադրել է երեք գործող որոշումները այնպես, որ նույն արդյունքը բխեր երեքից։ 2021 թվականի ՊՈԱԿ-ի լուծարման հիմնավորումը այդ արդյունքը ձևակերպում է այսպես՝
Յուրաքանչյուր տնտեսվարող սուբյեկտ կարող է, համաձայն Կառավարության կողմից սահմանված պահանջների, իրականացնել ՀԴՄ-ների ներմուծում, դրանց ծրագրային ապահովման մշակում, ինչպես նաև այդ սարքերի վաճառք և սպասարկում։
Սա շրջադարձային կետն էր։ Մինչև 2019-ի մարտը ՊՈԱԿ-ը գրեթե ամեն ՀԴՄ-ի հետ կապված հարցի համար կանխադրված ալիք էր։ 2019-ի մարտից հետո ՊՈԱԿ-ի մոտ մնում էին միայն երկու գործառույթ՝ համապատասխանության եզրակացության տրամադրումը, որով նոր մոդելը հասցվում էր հաստատված ցանկին, և սահմանամերձ գյուղերի հարկ վճարողներին անվճար ՀԴՄ-ներ տրամադրելու պարտավորությունը։
Մնացած ամեն ինչ — ներմուծում, մանրածախ, ծրագրային ապահովում, սպասարկում — այժմ բաց էր մասնավոր ընկերությունների համար։ Այսօրվա ութ հաստատված արտադրողները հենց այդ բացման արդյունքն են։
2019 թվականի օգոստոսից սկսած: Պարտքը կուտակվում է
Երբ մասնավոր սպասարկումը թույլ տրվեց, ՊՈԱԿ-ի միջնորդավճարի եկամուտները սկսեցին նվազել։ Ըստ լուծարման հիմնավորման՝ «2019 թվականի օգոստոսից սկսած որոշ կազմակերպություններ դադարեցրել են սահմանված միջնորդավճարների վճարումը», և 2020 թվականի ապրիլի դրությամբ չվճարված գումարը հասել է 47,366,037 դրամի (այդ ժամանակվա համարժեք՝ մոտ $97,000): 2020-ի ապրիլից հետո սպասարկող կազմակերպությունները ընդհանրապես դադարեցին հաշվետվություն ներկայացնել ՊՈԱԿ-ին։
Միաժամանակ ՊՈԱԿ-ի կողմից փոքր հարկ վճարողների հետ կնքված 2-ամյա մարման պայմանագրերը ստեղծում էին իրենց խնդիրը։ 2017 թվականի հուլիսի 20-ի N 861-Ն որոշումը թույլ էր տվել ՊՈԱԿ-ին վաճառել ՀԴՄ-ներ տարաժամկետ վճարման պայմաններով՝ յուրաքանչյուր կետանցված օրվա համար 1% տույժով։ Որոշ հարկ վճարողներ չեն կարողացել ընթացքից չընկնել։ 2021 թվականի հոկտեմբերի 12-ի դրությամբ կուտակված տույժերը հասել են 145,290,600 դրամի (մոտ $300,000):
Համատեքստ՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ ՊՈԱԿ-ին պատկանող հիմնական միջոցները կազմել են ընդամենը 7,706,800 դրամ։ Անվճար պարտքերի գումարը մոտ 25 անգամ գերազանցում էր ՊՈԱԿ-ին պատկանող ողջ գույքի արժեքը։
2021 թվականի դեկտեմբերի 30: Փակումը
2021 թվականի դեկտեմբերի 30-ի կառավարության նիստին քվեարկվել է օրակարգի 26-րդ կետը՝ ՊՈԱԿ-ի լուծարում և պարտքի ներում։ Որոշումն ինքը — 2021 թվականի դեկտեմբերի 30-ի N 2205-Ա — մի քանի բան էր անում միաժամանակ՝
• Լուծարում էր իրավաբանական անձին։ Ստեղծվում էր լուծարման հանձնաժողով՝ Ֆինանսների նախարարության, Արդարադատության նախարարության, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի և ՊԵԿ-ի (երկու ներկայացուցիչ՝ նախագահ ու քարտուղար) ներկայացուցիչներով։
• Ներում էր սպասարկող կազմակերպությունների չվճարված 47 մլն դրամ միջնորդավճարները։
• Ներում էր հարկ վճարողների կուտակած 145 մլն դրամ տույժերը մարման պայմանագրերով։
• ՊՈԱԿ-ի մնացած գույքը փոխանցում էր ՊԵԿ-ին։
• ՊՈԱԿ-ի դեբիտորական պարտավորություններից այն, ինչ չէր ներվել, փոխանցում էր ՊԵԿ-ին։
Հիմնավորման փաստաթուղթը չի մտնում որոշման քաղաքական պատճառների մեջ։ Որոշումը ձևակերպվում է տեխնիկական տերմիններով՝ 2019 ազատականացումից հետո ՊՈԱԿ-ը կորցրել է իր հիմնական գործառույթը, իսկ մնացած երկուսը (եզրակացության տրամադրում + սահմանամերձ գյուղերի ապահովում) կարող են իրականացվել ՊԵԿ-ի կողմից ուղղակիորեն։ Պարտքի ներումը ներկայացվում է սովորական ոճով՝ գույքը փոքր է, պարտքերը մեծ, թվերը չեն հաշվարկվում, դուրս գրենք։
Այսօր: Ամեն ինչ ՊԵԿ-ում ուղղակիորեն
2022 թվականից Պետական եկամուտների կոմիտեն իրականացնում է ՊՈԱԿ-ի բոլոր նախկին գործառույթները՝
Տեխնիկական պահանջները այս պահին հավաքված են 2020 թվականի դեկտեմբերի 3-ի Կառավարության N 1976-Ն որոշման մեջ, որը փոխարինել է 2017-ի N 1318-Ն-ին։
Որտեղ է նկարագրված դիմումի ընթացակարգն ինքը
Դիմումի ընթացակարգն ինքը՝ ձևերը, ժամկետները, աշխատանքային խումբը, 70%-ի շեմը, փորձանմուշների յոթամյա պահպանումը՝ ապրում է ոչ թե կառավարության որոշման մեջ, այլ ՊԵԿ նախագահի հրամանում։ Դրամարկղային դարաշրջանում նման հրաման հրապարակվել է երկու անգամ՝
• 2019 թվականի հոկտեմբերի 23-ի N 696-Լ — ընդունվել է մարտ 2019-ի ազատականացմանը զուգահեռ. սա առաջին հանրային հրապարակված ընթացակարգն էր համապատասխանության եզրակացության դիմումի համար։ Գործում էր ՊՈԱԿ-ի դարաշրջանում. ՊՈԱԿ-ը այդ ժամանակ դեռ աշխատում էր։
• 2022 թվականի օգոստոսի 4-ի N 812-Լ — փոխարինել է N 696-Լ-ին ՊՈԱԿ-ի լուծարումից հետո։ Նույն տրամաբանությունը՝ վերագրված ՊԵԿ-ի ուղիղ վարման տակ։ 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին փոփոխվել է N 1720-Լ հրամանով։
Երկու հրամաններն էլ հանրությանը հասանելի են src.am-ի «Ներքին իրավական ակտեր» բաժնում, և N 812-Լ-ի 2024 փոփոխություններով համախառն տարբերակը ազատորեն ներբեռնելի է։ Այսինքն՝ մոդելը հաստատված ցանկ մուտքագրելու ընթացակարգը 2019 թվականից սկսած բացորեն փաստաթղթավորված է ՊԵԿ նախագահի հրամանով։ ՊՈԱԿ-ի 2021-ի լուծարումը այս հատվածը ավելի անթափանց չի դարձրել. այն պարզապես տեղափոխվել է նույն տեսակի հրամանի նոր կազմակերպական ձևակերպման տակ։
Մի մանրամասն, որը մինչ այժմ մեր բաց հարցերի ցանկում էր. N 812-Լ-իarchive 2022 թվականի սկզբնական տեքստում փորձանմուշները ֆիզիկապես հանձնելու հասցեատերը հենց ՊԵԿ-ի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչությունն էր (Հավելված 1 §1) — ՊԵԿ-ի կառուցվածքային ստորաբաժանում, ոչ թե առանձին իրավաբանական անձ։ Դա փոխվել է միայն 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ի փոփոխությամբ (N 1720-Լ), որն այդ տեղում նշանակել է «Ջի Սոլյուշնս» ՊՈԱԿ-ին։
Գործնական մանրամասները (փորձանմուշներ, ձևեր, օրացույց) — մոդելի հաստատման էջում։ Wire-արձանագրությունը, որը պարտավոր է իրականացնել ցանկացած հաստատված մոդել, առանձին գիծ է իր սեփական տասնամյա տարբերակների պատմությամբ — տես Հայաստանի ՀԴՄ-ի ինտեգրման արձանագրության տասը տարի հոդվածը՝ թողարկումների timeline-ով և հեղինակների անուններով։
Սպասարկողների ցանկի դրոշմները տարիների ընթացքում
Թեև սպասարկողների ցանկի հետևում կանգնած նախագահի հրամանը հանրությանը երբեք չի հայտնվել, ինքը՝ սպասարկողների ցանկը՝ ՊԵԿ-ի կողմից պարբերաբար հրապարակվել է առանձին PDF-ով՝ ցույց տալով, թե որ ՍՊԸ-ն ինչ մոդելի սպասարկման իրավունք ունի։ Տարբեր տարիների դրոշմների համեմատությունը տալիս է շուկայի կոնկրետ պատկեր.
Մոդելների համապատասխանության ցանկերը հրապարակվել են նույն ռիթմով՝ հուլիս 2020archive, հոկտեմբեր 2020archive, մարտ 2021archive, հոկտեմբեր 2021archive և սեպտեմբեր 2022archive։ Շարքին նայելիս աչքի ընկնում է, որ այս PDF-ներից ոչ մեկը որպես իրավական հիմք չի վկայակոչում նախագահի հրամանի համար — դրանք հրապարակված են որպես ինքնուրույն ցանկեր՝ առանց շապիկի, նախաբանի, ստորագրության։ Համեմատեք N 812-Լ-ի հետ, որը լիարժեք ձևավորված նորմատիվ ակտ է՝ համարակալված, ամսաթվով, ստորագրված։
Սա էլ պատասխանն է «բացակայող սպասարկողների հրամանի» հանելուկին. տեսանելի ապացույցներով N 812-Լ-ի նման առանձին «սպասարկողների հրաման» պարզապես չկա։ Հրապարակված սպասարկողների ցանկերը հենց դրանք են ձևական արտեֆակտը, թեև չեն ձևակերպված որպես նորմատիվ ակտ։ ՊԵԿ-ին գրավոր հարցումը մնում է ճիշտ ճանապարհը՝ հաստատելու, որ սա ոչ թե թերի հանրային բացահայտման հետևանք է, այլ՝ իրողություն։
Գնի կողմի համար մեզ մոտ կա մեկ կոնկրետ արտեֆակտ այդ դարաշրջանից՝ ՊԵԿ նախագահի 2018 թվականի N 21-Ա հրամանըarchive, ստորագրված Վարդան Հարությունյանի կողմից, որը ՊՈԱԿ-ի կողմից մեկ ՀԴՄ-ի վաճառքի գինը 150 000 դրամից (սահմանված 2014 թվականին կառավարության N 662-Ն որոշմամբ) բարձրացրեց 160 000 դրամի։ 10 000-դրամանոց աճ՝ չորս տարվա ընթացքում։ Դա պատկերացում է տալիս կարգավորվող-վաճառքի դարաշրջանի շարժման տեմպի մասին։
Վեց ամիս անց այդ աճն անիմաստ դարձավ։ 2019 թվականի փետրվարի 5-ին ՊԵԿ-ի նոր նախագահ Դավիթ Անանյանը ստորագրեց N 67-Ա հրամանըarchive, որով չեղարկեց 21-Ա-ն և փոխարինեց երկսակագնային սխեմայով՝ համաձայնեցված 2019 թվականի հունվարի 1-ին ՀԴՄ-ի կիրառման պարտադիր շրջանի ընդլայնման հետ (Հարկային օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 5-րդ մաս)։ Նորովի պարտադրված օգտատերերը՝ մանր կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերն ու նոտարները, որոնք ստիպված էին մտնել ռեժիմ հունվարից, ընտանեկան ձեռնարկատիրության սուբյեկտները, շրջանառության հարկ վճարողներն ու բացառապես արտոնագրային հարկ վճարողները՝ սարքը ստացան 60 000 դրամով։ ԱԱՀ վճարող կազմակերպությունները մնացին 160 000 դրամի վրա։ Բուն իմաստը ոչ թե զեղչումն է, այլ վերաբաշխումը. երբ կարգավորումը ներքաշեց զանգվածաբար նոր մանր հարկատուներ, ՊՈԱԿ-ի վաճառքի գինը սակագնավորվեց՝ ներքևում մուտքը մատչելի պահելու համար, մինչդեռ արդեն գործող ԱԱՀ-վճարող շերտը կրեց հին գինը։
Ինչն իրականում մնում է անթափանց
Այսինքն՝ մոդելի դիմումի ուղին լիարժեք փաստաթղթավորված է, իսկ սպասարկող կազմակերպության դիմումի ուղին՝ հրապարակված է միայն ցանկով, առանց բացորեն հասանելի նորմատիվ ակտի։ Այս բացը ձևականորեն մնում է բաց, թեև գործնական պատասխանը (ցանկը հենց արտեֆակտն է) այժմ լավ հաստատված է վերը ներկայացված պատմական դրոշմներով։
Մնում է երկու այլ գործնական բացը — երկուսն էլ վերաբերում են 2024 թվականից այս ռեժիմը վարող ՊՈԱԿ-ին, ոչ թե պատմական «Ներդրման գրասենյակին»։ Ներկայիս «Ջի Սոլյուշնս» (G-Solutions) ՊՈԱԿ-ի հասցեն, որը 2024 թվականի վերջից ստանձնել է փորձանմուշների ընդունումը, չի հրապարակվել ոչ src.am-ում, ոչ էլ ստուգված ստանդարտ ռեգիստրներից որևէ մեկում։ Կառավարության որոշման համարը, որով այն իրավաբանական անձ է հիմնադրվել 2024 թվականի փետրվարին, նույնպես չի հաջողվել կապել ստուգելի առաջնային աղբյուրի հետ։ Երկուսն էլ վարվում են բաց հարցերի ցանկում և կփակվեն, երբ ի հայտ գա առաջնային աղբյուր մատնանշող մեջբերում։
Ինչ է սա նշանակում ձեզ համար
Եթե դուք ՀԴՄ կիրառող եք. ձեզ համար ոչինչ չի փոխվել։ Գնեք հաստատված ցանկից, գրանցեք taxservice.am-ով — և վերջ։ Մնացած պատմությունը կարգավորման «ենթակառուցվածք» է։
Եթե դուք մտածում եք նոր մոդելը հայկական շուկա հանելու մասին. տեխնիկական շեմը լավ փաստաթղթավորված է (N 1976-Ն ինը հավելվածներ), API-ն հրապարակված է (ինտեգրման ուղեցույց՝ src.am/144-ում), իսկ դիմումի ընթացակարգն ինքն այժմ մանրամասն նկարագրված է ՊԵԿ նախագահի 2022 թվականի օգոստոսի 4-ի N 812-Լ հրամանում՝ փորձանմուշներ, ձևեր, 18 աշխատանքային օր քննարկում, անվճար։ Ամբողջական պատկերը հավաքել ենք մոդելի հաստատման էջում։
Հարակից պատմական էջեր
Այս էջը՝ կարգավորիչի և ընթացակարգի կամարի մասին է։ Երեք հարակից explainer ընդգրկում են նույն արխիվից վերականգնված կողակից թելերը.
• Կառավարության N 1419-Ն որոշում (2012 թվականի նոյեմբերի 8) — ՊՈԱԿ-ի ստեղծում։
• Կառավարության N 1976-Ն որոշում (2020 թվականի դեկտեմբերի 3) — ընթացիկ տեխնիկական պահանջները։
• Կառավարության N 310-Ն, N 331-Ն, N 332-Ն որոշումներ (2019 թվականի մարտի 29) — երեք փոփոխող որոշում, որոնք միասին ազատականացրել են ՀԴՄ շուկան։ Յուրաքանչյուրը փոխում է նախորդ որոշումներից մեկը (համապատասխանաբար՝ N 1318-Ն, N 1419-Ն, N 861-Ն)։
• Կառավարության N 2205-Ա որոշում (2021 թվականի դեկտեմբերի 30) — ՊՈԱԿ-ի լուծարման որոշումն ինքը, հրապարակված՝ e-gov.am-ում։
• ՊԵԿ նախագահի հրամանները, որոնցով հաստատվել է համապատասխանության եզրակացության և նոր ՀԴՄ-ի գրանցման ընթացակարգերը՝ N 696-Լ 2019 թվականի հոկտեմբերի 23-ին, փոխարինվել N 812-Լ 2022 թվականի օգոստոսի 4-ին (փոփոխվել է N 1720-Լ-ով 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին)։ Ընթացիկ համախառն տարբերակը՝ src.am-ում։
• Կառավարության N 861-Ն որոշում (2017 թվականի հուլիսի 20) — ՀԴՄ-ի գնի 2-ամյա մարման պայմանով վաճառքի սխեման։
• Կառավարության N 713 որոշում (1998 թվականի նոյեմբերի 17) — սահմանամերձ գյուղերի ցանկ (դեռ կիրառվում է որպես հղում անվճար ՀԴՄ տրամադրման համար)։
• 2021 թվականի դեկտեմբերի 30-ի կառավարության նիստի օրակարգ, 26-րդ կետ — քվեարկություն ՊՈԱԿ-ի լուծարման մասին։ Նախագիծը, հիմնավորման փաստաթուղթը և ամփոփաթերթը վերցված են e-gov.am-ի արխիվային պահպանված պատճեններից։

Как складывалась сертификация ККМ в Армении
От государственной монополии, которая сама ввозила, продавала, сертифицировала и обслуживала каждую кассу, до свободного рынка с восемью одобренными производителями. Полная история того, зачем в Армении создавали орган по ККМ, почему его в итоге распустили, и что от него осталось — рассказанная человеческим языком.
Если вы когда-нибудь задумывались, почему в Армении список одобренных моделей касс такой короткий — всего восемь компаний по состоянию на 2025 — ответ в истории того, как этот рынок регулировался. Девять лет существовал государственный орган, который делал почти всё. Потом в марте 2019 года правительство открыло рынок. Потом, в конце 2021, сам этот орган свернули, простив значительные долги. Цельной хронологии этих событий в открытых источниках мы не нашли — поэтому собрали её здесь.
Эта страница — глубокий разбор одной дорожки. Полную карту по всем параллельным линиям (виртуальные ККМ, безнал, маркировка) собрали на странице Хронология фискализации в Армении.
Если коротко
- 2012: Правительство создаёт государственную некоммерческую организацию (ГНКО), задача которой — внедрять кассы по всей стране и обслуживать те, что уже работают.
- 2017: Налогоплательщикам, которым касса не по карману сразу, дают возможность купить её в рассрочку на 2 года через ГНКО, со штрафом 1% в день за просрочку.
- Март 2019: Правительство открывает рынок. Теперь любой бизнес может ввозить, разрабатывать ПО, продавать и обслуживать кассы — не только ГНКО.
- Август 2019: Часть сервисных организаций перестаёт платить ГНКО ежемесячную комиссию. Долги начинают накапливаться.
- Декабрь 2020: Текущее постановление о техтребованиях (N 1976-Н) приходит на смену прошлой версии.
- 30 декабря 2021: Правительство ликвидирует ГНКО (Постановление N 2205-Ա) и прощает два долга: 47 366 037 драмов неоплаченных посреднических комиссий (на апрель 2020) и 145 290 600 драмов накопленных пеней по рассроченным кассам (на 12 октября 2021). Функции переходят напрямую в Комитет государственных доходов.
- Сегодня: КГД выдаёт заключения о соответствии и ведёт список одобренных моделей. Процедура подачи заявки на одобрение модели публичная и описана приказом председателя КГД N 812-Լ от 4 августа 2022 (заменил приказ N 696-Լ от 23 октября 2019). Аналогичного публичного приказа по сервисным организациям мы пока не нашли — это и есть оставшийся пробел.
2012–2019: Эпоха ГНКО
8 ноября 2012 года правительство приняло Постановление N 1419-Н, создавшее государственную некоммерческую организацию «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» — «Бюро внедрения контрольно-кассовых машин».
ГНКО была учреждена при Комитете государственных доходов, но как отдельное юридическое лицо. Её мандат был намеренно широким. В постановлении сказано, что бюро (а) организует внедрение касс в Армении и (б) обеспечивает их техническое обслуживание. На практике делало гораздо больше. Выдавало заключения о соответствии, без которых модель не попадала в список одобренных. Заключало договоры с сервисными станциями, которые непосредственно обслуживали кассы на местах, и брало 8% комиссии с каждого ежемесячного платежа за обслуживание. И — это та часть, о которой мало кто знает — само ввозило и продавало кассы, в том числе через рассрочку на 2 года для небольших налогоплательщиков.
То есть государственная организация одновременно была: регулятором, сертификатором, координатором сервиса, импортёром, ритейлером и кредитором. Само по себе это не обязательно плохо, но создаёт очевидный конфликт между ролью регулятора и ролью участника рынка.
Постановление установило максимальные ежемесячные тарифы на техобслуживание, которые ГНКО могла брать:
- 3 600 драмов за одну кассу для налогоплательщиков с прошлогодней выручкой 500 миллионов драмов и выше (с НДС).
- 3 000 драмов для тех, у кого выручка от 115 до 500 миллионов.
- 1 200 драмов для всех остальных (кроме сёл).
- 900 драмов для касс в непограничных сёлах.
- Бесплатно для касс в приграничных сёлах.
Строчка про бесплатное обслуживание для приграничных сёл стоит заметить. Это маленькая деталь в длинном постановлении, но она показывает, чем эта система пыталась быть — не только соблюдением правил, но и сельской региональной политикой, зашитой в тот же орган.
Как налогоплательщик реально получал кассу
После создания ГНКО новый режим был кодифицирован в двух параллельных актах. Технические требования и определения пришли из постановления правительства N 846-Ν от 1 августа 2013archive — именно там фискальная память, фискальные данные и фискализация получили юридические определения. Операционный регламент появился тремя месяцами позже — приказ председателя КГД N 505-Ա от 15 ноября 2013archive, а конкретно его приложение 4: «Унифицированный стандарт услуг регистрации, маркировки и снятия с учёта ККМ».
Стандарт описывал сквозной поток, который вспомнит каждый, кто застал ГНКО-эпоху. Для нового устройства:
- Оплатить расчётный счёт ГНКО за нужное количество ККМ.
- Подать заявку по форме #100 в электронной системе
отчётности КГД (
file-online.taxservice.am). - ГНКО и налоговая совместно рассматривали корректно заполненные заявки в течение одного рабочего дня.
- ГНКО настраивала ККМ (вносила её параметры в подсистему ККМ КГД, присваивала статус «текущая») и доставляла её.
- Перед активацией налогоплательщик подписывал договор с частным сервис-центром (отдельным от ГНКО), который обеспечивал сетевой канал передачи каждого чека в КГД.
- Активация проходила через систему отчётности и непосредственно на устройстве.
Форма #101 покрывала ККМ, приобретённые у третьих лиц или взятые в аренду — они шли мимо ГНКО-канала закупки, но всё равно должны были регистрироваться. Отдельная форма снятия с учёта де-фискализировала устройство и возвращала его налогоплательщику при закрытии или переезде бизнеса.
Стандарт явно предусматривал временную выдачу ККМ на время ремонта основной — значит, ГНКО держала резервный фонд, а не только канал продаж.
И последняя деталь важна: даже в эпоху монополии ГНКО уровень обслуживания уже был частным рынком. ГНКО была единственным каналом приобретения, но каждую кассу обслуживал частный ООО, с которым налогоплательщик заключал договор напрямую. Когда в марте 2019 пришла либерализация, открылся именно канал приобретения; обслуживание было частным всегда, а его коммерческое отношение с ГНКО было 8% комиссией, не эксклюзивом.
Последний публичный снимок этого сервисного ландшафта перед
ликвидацией ГНКО — это
перечень обслуживающих организаций КГД от августа 2021archive.
В нём девять ООО, почти все ереванские — Touch Master, компания за
datatech.am, MaxiServe, DocTechnik, InnTech, iPOS, Terminal Service —
плюс одна гюмрийская (Torpice). Двое из девяти несли
дополнительную лицензию от организации «PASS Terminal Licensors»,
что было, по всей видимости, отдельным треком авторизации для
устройств с интегрированным платёжным терминалом — деталь,
которую корпус пока не до конца прояснил.
Март 2019: Рынок открывается
29 марта 2019 года правительство приняло три постановления одним днём — и каждое представляло собой набор поправок к одному из уже действующих:
- N 310-Ն правит постановление N 1318-Ն 2017 года (тогдашний набор техтребований к кассам — предшественник нынешнего N 1976-Ն).
- N 331-Ն правит постановление N 1419-Ն 2012 года о создании ГНКО.
- N 332-Ն правит постановление N 861-Ն 2017 года о продаже касс в рассрочку.
Отдельного «закона о либерализации» не было — правительство просто переписало три действующих постановления параллельно так, чтобы один и тот же эффект следовал из них всех. Обоснование к ликвидации ГНКО от 2021 года формулирует этот эффект так:
Каждый хозяйствующий субъект может в соответствии с требованиями, установленными Правительством, осуществлять ввоз контрольно-кассовых машин, разработку их программного обеспечения, а также продажу и обслуживание этих устройств.
Это была переломная точка. До марта 2019 года ГНКО была каналом по умолчанию почти для всего, что связано с кассами. После марта 2019 у ГНКО осталось только две функции: выдача заключения о соответствии, открывавшего модели путь в одобренный список, и обязанность бесплатно выдавать кассы налогоплательщикам в приграничных сёлах.
Всё остальное — ввоз, розница, ПО, обслуживание — теперь было открыто частным компаниям. Те восемь одобренных производителей, которые мы видим сегодня, — результат этого открытия.
Август 2019 и далее: Долг копится
Когда сервис стал открытым, комиссионная выручка ГНКО начала падать. По обоснованию ликвидации, «с августа 2019 года часть организаций перестала платить установленные комиссионные», и к апрелю 2020 неоплаченная сумма достигла 47 366 037 драмов (около 97 000 долларов по тогдашнему курсу). После апреля 2020 сервисные организации вообще перестали отчитываться перед ГНКО.
Параллельно двухлетние договоры рассрочки, которые ГНКО заключала с небольшими налогоплательщиками, создавали свою проблему. Постановление N 861-Н от 20 июля 2017 года разрешало ГНКО продавать кассы в рассрочку со штрафом 1% за каждый день просрочки. Часть налогоплательщиков не справилась. К 12 октября 2021 накопленные штрафы достигли 145 290 600 драмов (около 300 000 долларов).
Для контекста: собственное имущество ГНКО на 30 сентября 2021 стоило всего 7 706 800 драмов. Долги, которые ГНКО была должна получить, превышали стоимость всего, что ей принадлежало, примерно в 25 раз.
30 декабря 2021: Сворачивание
На заседании 30 декабря 2021 года правительство голосовало по 26-му пункту повестки: ликвидация ГНКО и прощение долгов. Само постановление — N 2205-Ա от 30 декабря 2021 — делало несколько вещей сразу:
- Ликвидировало юридическое лицо. Создавалась ликвидационная комиссия из представителей Минфина, Минюста, Государственного комитета по управлению имуществом и КГД (двое — председатель и секретарь).
- Прощало 47 миллионов драмов неоплаченных комиссий, которые сервисные организации были должны ГНКО.
- Прощало 145 миллионов драмов штрафов, которые налогоплательщики были должны по договорам рассрочки.
- Передавало остаточное имущество ГНКО Комитету государственных доходов.
- Передавало непрощённую дебиторскую задолженность ГНКО в КГД.
Обоснование не углубляется в политические причины. Решение формулируется в технических терминах: после либерализации 2019 года ГНКО потеряла главную функцию, а оставшиеся две (выдача заключения о соответствии + обеспечение приграничных сёл) могут выполняться КГД напрямую. Прощение долга подаётся буднично: имущество маленькое, долги большие, математика не сходится, спишем.
Сегодня: Всё в КГД напрямую
С 2022 года Комитет государственных доходов выполняет каждую функцию по ККМ, которую раньше делала ГНКО:
- Выдаёт заключения о соответствии для новых моделей.
- Ведёт публичный список одобренных моделей и компаний, которым разрешено их обслуживать.
- Бесплатно выдаёт кассы налогоплательщикам в приграничных сёлах (список приграничных сёл от 1998 года — Постановление N 713 — всё ещё в ходу).
- Принимает регистрацию конкретных экземпляров через taxservice.am.
Технические требования сейчас собраны в Постановлении Правительства N 1976-Н от 3 декабря 2020 года, заменившем прежнее N 1318-Н от 2017.
Где описана сама процедура подачи заявки
Сама процедура подачи заявки — формы, сроки, рабочая группа, порог в 70%, семилетнее хранение образцов — лежит не в постановлении правительства, а в приказе председателя КГД. В кассовой эпохе таких приказов было два:
- N 696-Լ от 23 октября 2019 — принят параллельно с либерализацией марта 2019 года, это первая публично опубликованная процедура заключения о соответствии. Действовал в эпоху ГНКО: ГНКО тогда ещё работала.
- N 812-Լ от 4 августа 2022 — заменил N 696-Լ после ликвидации ГНКО. Та же логика, переписанная под прямое рассмотрение в КГД. Поправлен 25 декабря 2024 года приказом N 1720-Լ.
Оба приказа публично доступны на src.am в разделе «Внутренние правовые акты», и консолидированная версия N 812-Լ с поправками 2024 года свободно скачивается. То есть процедура для попадания модели в одобренный список открыто описана приказом председателя КГД с 2019 года. Ликвидация ГНКО в 2021 не сделала этот шаг менее прозрачным — она просто перенесла тот же приказ под новое организационное оформление.
Одна деталь, которую раньше мы держали как открытый вопрос: в оригинальном тексте 2022 года приказа N 812-Լarchive физическим адресатом для передачи образцов было собственное Управление информационных технологий КГД («ՊԵԿ-ի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչություն» — Приложение 1 §1) — структурное подразделение внутри КГД, не отдельное юрлицо. Это изменилось только с поправкой 25 декабря 2024 (N 1720-Լ), которая поставила ГНКО «Ջի Սոլյուշնս» на место адресата.
Практическая выжимка (образцы, формы, календарь) — на странице получения одобрения. Wire-протокол, который обязана реализовать любая одобренная модель — отдельная линия со своей десятилетней историей версий, см. Десять лет протокола интеграции ՀԴՄ с timeline-ом релизов и именами авторов.
Снапшоты сервисного списка по годам
Хотя приказ за списком сервисников так и не нашёлся, сам список КГД периодически публиковала отдельным PDF — там же указано, какая ООО уполномочена обслуживать какую модель. Сравнение снапшотов даёт конкретную картину рынка:
- 2018 — пять ООО: Точ-Мастер, Мери-Крист (datatech), ՀԴՄ-Штрих, Смарт Солюшнс (по лицензии PAX) и Торпайс (по лицензии PAX)archive.
- Ноябрь 2020 — восемь ООО: исходные пять плюс Доктехник, Иннтек и iPos (снапшотarchive).
- Март 2021 — девять ООО: добавился Терминал Серв; впервые каждой ООО сопоставлена конкретная модель (снапшотarchive).
- Август 2021 — девять ООО, состав не менялся (снапшотarchive).
- Сентябрь 2022 — шесть ООО: Смарт Солюшнс, Точ-Мастер, Иннтек, Доктехник, плюс новые игроки Future Payments Systems (для Ingenico Move/3500) и Q Terminal (для Newland SP930) (список соответствийarchive).
- Февраль 2026 — пять ООО (текущий список КГДarchive).
Списки соответствий по моделям выходили в той же ритмике — июль 2020archive, октябрь 2020archive, март 2021archive, октябрь 2021archive и сентябрь 2022archive. Что бросается в глаза, когда смотришь на серию: ни один из этих PDF не ссылается на номер приказа председателя как на основание — они опубликованы как самостоятельные списки, без обложки, преамбулы и подписи. Сравните с N 812-Լ: это полноценный нормативный акт — номер, дата, подпись.
Это и есть ответ на загадку «отсутствующего сервисного приказа»: по всем видимым признакам отдельного «сервисного приказа» в стиле N 812-Լ просто нет. Опубликованные сервисные списки и есть формальный артефакт, хотя и не оформлены как нормативный акт. Письменный запрос в КГД остаётся правильным способом подтвердить, что это не следствие неполного публичного раскрытия.
По цене у нас тоже есть конкретный артефакт из той эпохи: приказ председателя КГД N 21-Ա за 2018archive, подписанный Варданом Арутюняном, поднял отпускную цену одной кассы со стороны ГНКО со 150 000 драмов (установленных в 2014 году постановлением правительства N 662-Н) до 160 000 драмов. Прирост в 10 000 драмов за четыре года даёт почувствовать темп регулируемой-продажи эпохи.
Через шесть месяцев этот прирост стал неактуален. 5 февраля 2019 года новый председатель КГД Давид Ананян подписал приказ N 67-Աarchive, отменивший 21-Ա и заменивший его на двухтарифную схему, синхронизированную с расширением обязательности касс с 1 января 2019 года (Налоговый кодекс, статья 457 часть 5). Новые обязанные пользователи — мелкие организации, ИП и нотариусы, принудительно вовлечённые в режим с января, субъекты семейного предпринимательства, плательщики оборотного налога и исключительно патентного налога — получили устройство за 60 000 драмов. Организации-плательщики НДС остались на 160 000 драмов. Сутью был не сам сброс, а перераспределение: когда регулирование втянуло массу новых мелких налогоплательщиков, отпускная цена ГНКО была разделена на тарифы, чтобы вход внизу остался посильным, а существующий слой плательщиков НДС нёс прежнюю цену.
Что действительно осталось непрозрачным
Так что путь подачи заявки для модели полностью задокументирован; путь для сервисной организации опубликован только списком, без открытого нормативного акта позади. Этот пробел формально остаётся открытым, хотя практический ответ (список и есть артефакт) теперь хорошо подтверждён историческими снапшотами выше.
Остаются два других практических пробела — оба касаются ГНКО, которая управляет режимом с 2024 года, а не исторической ГНКО «Внедрения». Адрес действующей ГНКО «Ջի Սոլյուշնս» (G-Solutions), принявшей приём образцов с конца 2024 года, не публиковался ни на src.am, ни в стандартных регистрах, которые мы проверили. И номер постановления правительства, юридически создавшего её в феврале 2024, тоже не удалось привязать к проверяемому первоисточнику. Оба ведутся в списке открытых вопросов и будут закрыты, когда появится первичная цитируемая ссылка.
Что это значит для вас
Если вы пользуетесь кассой: для вас ничего не поменялось. Покупайте из одобренного списка, регистрируйте через taxservice.am — и всё. Остальная история — регуляторная сантехника.
Если вы думаете о выводе новой модели на армянский рынок: техническая планка хорошо задокументирована (девять приложений N 1976-Н), API опубликован (руководство по интеграции на src.am/144), а сама процедура подачи заявки описана детально приказом председателя КГД N 812-Լ от 4 августа 2022 — образцы, формы, 18 рабочих дней рассмотрения, бесплатно. Полную картину собрали на странице получения одобрения для модели.
Соседние исторические страницы
Эта страница — про арку регулятора и процедуры. Три сопутствующих explainer-а покрывают соседние нити, восстановленные из того же архива:
- Десять лет протокола интеграции ՀԴՄ — каждая опубликованная версия wire-спецификации с 2015 v0.3 до сегодняшней v0.73, с именем ведущего автора каждого релиза.
- Откуда взялся виртуальный ՀԴՄ — политическая рамка сентября 2019 → спецификация 2021 → регуляторная поправка 2024, в контексте практического выбора железо vs виртуал.
- Девять лет правоприменения по ККМ — 9 302 опубликованных КГД приостановки на 426 бюллетенях (2014–2022) с year-by-year кривой объёма.
- Постановление Правительства N 1419-Н (8 ноября 2012) — создание ГНКО.
- Постановление Правительства N 1976-Н (3 декабря 2020) — действующие технические требования.
- Постановления Правительства N 310-Ն, N 331-Ն, N 332-Ն (29 марта 2019) — три постановления-поправки, которые вместе либерализовали рынок касс. Каждое правит одно из ранних постановлений (N 1318-Ն, N 1419-Ն, N 861-Ն соответственно).
- Постановление Правительства N 2205-Ա (30 декабря 2021) — само постановление о ликвидации ГНКО, опубликовано на e-gov.am.
- Приказы председателя КГД об утверждении процедур заключения о соответствии и регистрации новой ККМ — N 696-Լ от 23 октября 2019 года, заменён N 812-Լ от 4 августа 2022 (с поправкой N 1720-Լ от 25 декабря 2024). Действующий консолидированный текст — на src.am.
- Постановление Правительства N 861-Н (20 июля 2017) — двухлетняя рассрочка на покупку кассы.
- Постановление Правительства N 713 (17 ноября 1998) — список приграничных сёл (всё ещё используется как референс для бесплатной выдачи касс).
- Повестка заседания правительства 30 декабря 2021 года, пункт 26 — голосование по ликвидации ГНКО. Проект, обоснование и сводный лист взяты из архивных снимков e-gov.am.