Հարկային օրենսգիրք, հոդված 380.1 — էլեկտրոնային (վիրտուալ) ՀԴՄ
Հայաստանի Հարկային օրենսգրքի 380.1 հոդվածի՝ էլեկտրոնային (վիրտուալ) ՀԴՄ-ները կարգավորող, հայերեն բնագիրը և fiscal.am-ի թարգմանությունները — երբ է թույլատրված, երբ՝ պարտադիր, և ինչպես է ձևավորվում էլեկտրոնային կտրոնը։
380.1 հոդվածը վիրտուալ ՀԴՄ-ի իրավական հիմքն է։ Ուշադրություն դարձրեք անհամաչափությանը. 1-ին մասը թույլատրական է (էլեկտրոնային ՀԴՄ կարող է կիրառվել կայքով / էլեկտրոնային հարթակով ընդունված պատվերների համար), իսկ 1.1-ը՝ պարտադիր երկու առանձին դեպքերում. (ա) էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցող կազմակերպությունների ու ԱՁ-ների, և (բ) կազմակերպությունների, ԱՁ-ների կամ ֆիզիկական անձանց կողմից մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների իրականացման դեպքում։ Հոդվածը ավելացվել է 2020 թվականի հունիսի 1-ի ՀՕ-280-Ն օրենքով և էապես ընդլայնվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 8-ի ՀՕ-395-Ն օրենքով, որը նաև ոչ-ԱՁ ինքնավար տաքսի վարորդներին ընդգրկել է էլ. ՀԴՄ-ի պարտականության տակ։ 1.1-ից դուրս ամեն ինչի համար ՀԴՄ-ի կիրառման պարտականությունը մնում է 380 հոդվածով։ Տե՛ս նաև՝ Սարքայի՞նը, թե՞ վիրտուալը։
Կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածի (էլեկտրոնային առևտրային հարթակի) միջոցով ընդունվող պատվերների շրջանակներում ապրանքների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման կամ աշխատանքների կատարման գործարքների մասով կարող է կիրառվել էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենա։
2. §1.1
Էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցող կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից պատվերների ձևակերպման և ուղևորափոխադրումների, ինչպես նաև կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի կամ ֆիզիկական անձանց կողմից մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների իրականացման դեպքում էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառությունը պարտադիր է:
3. §2
Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենան ծրագրային ապահովում է, որը հնարավորություն է ընձեռում սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված՝ հարկ վճարողների կողմից ապրանքների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման կամ աշխատանքների կատարման գործարքների, իսկ 1.1-ին մասում նշված՝ հարկ վճարողների կողմից ուղևորափոխադրումների իրականացման գործարքների համար գեներացնելու էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն:
4. §3
Էլեկտրոնային կտրոնը ձևավորվում է հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգին սույն հոդվածի 4-րդ մասում նշված ձևաչափով սահմանվող տեղեկատվությունը էլեկտրոնային եղանակով փոխանցելու և հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգից էլեկտրոնային եղանակով ֆիսկալային համար ստանալու ու էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոնի վրա պարտադիր տպագրման ենթակա տեղեկատվությունն արտացոլելու միջոցով։
5. §4
Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենաների տեխնիկական պահանջները, դրանց հաշվառման, հաշվառումից հանման, դրանց միջոցով տրամադրվող էլեկտրոնային կտրոնի պարտադիր վավերապայմաններին ներկայացվող, ինչպես նաև ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածին (էլեկտրոնային առևտրային հարթակին) ներկայացվող պահանջները, էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրումների, կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի կամ ֆիզիկական անձանց կողմից մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների իրականացման դեպքում կիրառության կանոնները սահմանում է Կառավարությունը։ Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի և հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միջև տեղեկատվության փոխանակումն իրականացվում է հարկային մարմնի հաստատած հատուկ ձևաչափով (վեբ ծառայության նկարագիր):
6. §5
Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնները չպահպանելն առաջացնում է Օրենսգրքով սահմանված պատասխանատվություն։

НК статья 380.1 — электронные (виртуальные) ККМ
Армянский оригинал и переводы fiscal.am статьи 380.1 Налогового кодекса Армении, регулирующей электронные (виртуальные) ККМ — когда они допустимы, когда обязательны и как формируется электронный чек.
Статья 380.1 — правовая основа виртуальных ККМ. Обратите внимание на асимметрию: пункт 1 — разрешительный (электронная ККМ может применяться для заказов, принимаемых через сайт / электронную платформу), а пункт 1.1 — императивный в двух разных случаях: (а) для организаций и ИП, оказывающих услуги пассажирских перевозок через электронную платформу, и (б) для организаций, ИП или физических лиц, осуществляющих пассажирские перевозки легковыми такси. Изначально статья была добавлена законом HO-280-N от 1 июня 2020, а существенно расширена законом HO-395-N от 8 декабря 2023, который заодно подвёл под обязанность по электронной ККМ и самостоятельных таксистов без ИП. Для всего за пределами пункта 1.1 обязанность по ККМ остаётся в статье 380. См. также Аппаратная или виртуальная касса.
Источник: ՀՀ Հարկային օրենսգիրք ARLISПоследняя сверка: 28 апр. 2026 г.
Կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածի (էլեկտրոնային առևտրային հարթակի) միջոցով ընդունվող պատվերների շրջանակներում ապրանքների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման կամ աշխատանքների կատարման գործարքների մասով կարող է կիրառվել էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենա։
В отношении сделок по поставке товаров, оказанию услуг или выполнению работ, осуществляемых в рамках заказов, принимаемых организациями и индивидуальными предпринимателями через интернет-сайт или электронное приложение (электронную торговую платформу), может применяться электронная контрольно-кассовая машина.
2. §1.1
Էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցող կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից պատվերների ձևակերպման և ուղևորափոխադրումների, ինչպես նաև կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի կամ ֆիզիկական անձանց կողմից մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների իրականացման դեպքում էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառությունը պարտադիր է:
При оформлении заказов и осуществлении пассажирских перевозок организациями или индивидуальными предпринимателями, оказывающими услуги пассажирских перевозок через электронную платформу, а также при осуществлении пассажирских перевозок легковыми такси организациями, индивидуальными предпринимателями или физическими лицами, применение электронной контрольно-кассовой машины обязательно.
3. §2
Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենան ծրագրային ապահովում է, որը հնարավորություն է ընձեռում սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված՝ հարկ վճարողների կողմից ապրանքների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման կամ աշխատանքների կատարման գործարքների, իսկ 1.1-ին մասում նշված՝ հարկ վճարողների կողմից ուղևորափոխադրումների իրականացման գործարքների համար գեներացնելու էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն:
Электронная контрольно-кассовая машина — это программное обеспечение, позволяющее генерировать электронный чек электронной ККМ для сделок по поставке товаров, оказанию услуг или выполнению работ, осуществляемых налогоплательщиками, указанными в части 1 настоящей статьи, а также для сделок по осуществлению пассажирских перевозок налогоплательщиками, указанными в части 1.1.
4. §3
Էլեկտրոնային կտրոնը ձևավորվում է հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգին սույն հոդվածի 4-րդ մասում նշված ձևաչափով սահմանվող տեղեկատվությունը էլեկտրոնային եղանակով փոխանցելու և հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգից էլեկտրոնային եղանակով ֆիսկալային համար ստանալու ու էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոնի վրա պարտադիր տպագրման ենթակա տեղեկատվությունն արտացոլելու միջոցով։
Электронный чек формируется путём электронной передачи в систему электронного управления налогового органа — в формате, установленном частью 4 настоящей статьи, — соответствующей информации, получения электронным способом фискального номера из этой системы и отражения на электронном чеке электронной ККМ информации, подлежащей обязательной печати на нём.
5. §4
Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենաների տեխնիկական պահանջները, դրանց հաշվառման, հաշվառումից հանման, դրանց միջոցով տրամադրվող էլեկտրոնային կտրոնի պարտադիր վավերապայմաններին ներկայացվող, ինչպես նաև ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածին (էլեկտրոնային առևտրային հարթակին) ներկայացվող պահանջները, էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրումների, կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի կամ ֆիզիկական անձանց կողմից մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների իրականացման դեպքում կիրառության կանոնները սահմանում է Կառավարությունը։ Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի և հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միջև տեղեկատվության փոխանակումն իրականացվում է հարկային մարմնի հաստատած հատուկ ձևաչափով (վեբ ծառայության նկարագիր):
Технические требования к электронным ККМ, порядок их учёта и снятия с учёта, требования к обязательным реквизитам выдаваемого через них электронного чека, а также требования к интернет-сайту или электронному приложению (электронной торговой платформе), и правила применения при пассажирских перевозках через электронную платформу и пассажирских перевозках легковыми такси, осуществляемых организациями, индивидуальными предпринимателями или физическими лицами, устанавливает Правительство. Обмен информацией между электронной ККМ и системой электронного управления налогового органа осуществляется в специальном формате, утверждённом налоговым органом (описание веб-сервиса).
6. §5
Էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնները չպահպանելն առաջացնում է Օրենսգրքով սահմանված պատասխանատվություն։
Несоблюдение правил применения электронных контрольно-кассовых машин влечёт ответственность, установленную Кодексом.