Հարկային օրենսգիրք, հոդված 379 — ՀԴՄ-ի կիրառությունը; կանխիկ վճարումների սահմանափակումներ
379 հոդվածի՝ ՀԴՄ կիրառելու ընդհանուր պարտականությունը, ճյուղային բացառությունները (բանկեր, ապահովագրողներ, դիվանագետներ և այլն) և կանխիկ վճարումների սահմանափակումների կապը «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքին, հայերեն բնագիրը և fiscal.am-ի թարգմանությունները։
379 հոդվածը 380 հոդվածի վերին հովանին է. 1-ին մասն ասում է, որ յուրաքանչյուր կազմակերպություն, ԱՁ և նոտար ընդհանուր կարգով ենթարկվում է ՀԴՄ ռեժիմին, բացառությամբ թվարկված ճյուղերի (բանկեր, վարկային կազմակերպություններ, ապահովագրողներ, արժեթղթերի շուկայի մասնագիտացված մասնակիցներ, գրավատներ, վճարահաշվարկային կազմակերպություններ, և դիվանագիտական ներկայացուցչություններ)։ Բուն գործարքային գործարկիչը 380 հոդվածում է։ 2-րդ մասը կապում է 386 հոդվածի կանխիկ վճարումների սահմանափակումները «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքին, որը կարող է ավելի խիստ սահմանափակումներ սահմանել։
Օրենսգրքի 380-րդ հոդվածով այլ բան սահմանված չլինելու դեպքում կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը և նոտարները պարտավոր են կիրառել հսկիչ դրամարկղային մեքենա: Սույն մասի դրույթները չեն տարածվում Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների, դրանց հավասարեցված միջազգային կազմակերպությունների, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի, առևտրային բանկերի, դրանց մասնաճյուղերի, ներկայացուցչությունների, գործառնական գրասենյակների (կետերի), ինչպես նաև վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական և վերաապահովագրական ընկերությունների, ապահովագրական միջնորդային գործունեություն իրականացնող անձանց, արժեթղթերի շուկայի մասնագիտացված մասնակիցների, գրավատների, վճարահաշվարկային կազմակերպությունների վրա՝ այդ գործունեության տեսակների մասով:
Կազմակերպությունները և ԱԱՀ վճարող համարվող անհատ ձեռնարկատերերը պարտավոր են պահպանել կանխիկ դրամով վճարումների կատարման և ընդունման նկատմամբ Օրենսգրքի 386-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումները: [...]
Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դրույթները կիրառվում են, եթե «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով այլ բան նախատեսված չէ։

НК статья 379 — применение ККМ; ограничения по расчётам наличными
Армянский оригинал и переводы fiscal.am статьи 379 — общая обязанность по применению ККМ, отраслевые исключения (банки, страховщики, дипломаты и др.) и связь лимитов наличных с Законом об операциях без наличных.
Статья 379 — зонтичная над статьёй 380: пункт 1 говорит, что каждая организация, ИП и нотариус в общем случае подпадают под режим ККМ, кроме перечисленных отраслей (банки, кредитные организации, страховщики, профучастники рынка ценных бумаг, ломбарды, платёжно-расчётные организации, а также дипломатические представительства). Сам транзакционный триггер — в статье 380. Пункт 2 связывает лимиты наличных в статье 386 с Законом об операциях без наличных, который может вводить более строгие лимиты, чем 386.
Օրենսգրքի 380-րդ հոդվածով այլ բան սահմանված չլինելու դեպքում կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը և նոտարները պարտավոր են կիրառել հսկիչ դրամարկղային մեքենա: Սույն մասի դրույթները չեն տարածվում Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների, դրանց հավասարեցված միջազգային կազմակերպությունների, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի, առևտրային բանկերի, դրանց մասնաճյուղերի, ներկայացուցչությունների, գործառնական գրասենյակների (կետերի), ինչպես նաև վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական և վերաապահովագրական ընկերությունների, ապահովագրական միջնորդային գործունեություն իրականացնող անձանց, արժեթղթերի շուկայի մասնագիտացված մասնակիցների, գրավատների, վճարահաշվարկային կազմակերպությունների վրա՝ այդ գործունեության տեսակների մասով:
Если статьёй 380 Кодекса не установлено иное, организации, индивидуальные предприниматели и нотариусы обязаны применять контрольно-кассовую машину. Положения настоящего пункта не распространяются на аккредитованные в Республике Армения дипломатические представительства и консульские учреждения, на приравненные к ним международные организации, на Центральный банк Республики Армения, на коммерческие банки, их филиалы, представительства, операционные офисы (пункты), а также на кредитные организации, страховые и перестраховочные компании, лиц, осуществляющих страховую посредническую деятельность, профессиональных участников рынка ценных бумаг, ломбарды, платёжно-расчётные организации — в части указанных видов деятельности.
Կազմակերպությունները և ԱԱՀ վճարող համարվող անհատ ձեռնարկատերերը պարտավոր են պահպանել կանխիկ դրամով վճարումների կատարման և ընդունման նկատմամբ Օրենսգրքի 386-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումները: [...]
Организации и индивидуальные предприниматели, признаваемые плательщиками НДС, обязаны соблюдать ограничения на осуществление и приём платежей наличными деньгами, установленные статьёй 386 Кодекса. [...]
Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դրույթները կիրառվում են, եթե «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով այլ բան նախատեսված չէ։
Положения, установленные пунктом 2 настоящей статьи, применяются, если иное не предусмотрено Законом Республики Армения «Об операциях без наличных».